Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w 2007 roku i przypada na każdy 13 kwietnia. W tym roku u stóp Piety Katyńskiej byli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Olszek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Gdańsku Hanna Śliwa – Wielesiuk i wielu innych gości.
Modlitwę w intencji pomordowanych polskich oficerów odmówił ks. kmdr por. Ryszard Preuss - kapelan "Rodziny Katyńskiej" w Gdańsku. Aktorka Krystyna Łubieńska odczytała wiersz Mariana Hemara “Katyń”.
Zbrodnia katyńska miała miejsce podczas II wojny światowej wiosną 1940 r. Sowiecka policja polityczna NKWD - wykonując uchwałę partii komunistycznej z 5 marca 1940 r., – wymordowała ok. 21,8 tys. obywateli polskich. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. |
Prezydent Gdańska Adamowicz powiedział w swoim przemówieniu: - Spotykamy się, żeby zaświadczyć, że pamiętamy i żeby tę pamięć przekazywać młodym, którzy przejmą po nas miasto i kraj. Przekazujemy nie tylko depozyt pamięci o fizycznej zagładzie naszych oficerów w Katyniu i innych miejscach na terenie ZSRR. Ówczesny Związek Radziecki był jednym wielkim więzieniem narodów. Zbrodniarze dochodzą do władzy, bo większość jest bierna, obojętna, i nie ma odwagi cywilnej. Obojętność toruje drogę do władzy dyktaturom i dyktaturkom, które nie znoszą inności i wolności. Katyń to niewyczerpana skarbnica nauki dla wszystkich pokoleń. Jestem przekonany, że w 2050 roku nasze wnuki i prawnuki też będą tu przychodzić, aby czerpać lekcję z Katynia. To nie jest zamknięta historia.
Podczas uroczystości odbył się też apel poległych. A na konic uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.
Msza święta w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir, a także zmarłych członków Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków zostanie odprawiona w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej przy ul. Podkramarskiej 5 w Gdańsku.
Przeczytaj też:
Katyń... ocalić od zapomnienia