• Start
  • Wiadomości
  • 77. rocznica na Westerplatte. Jak wyglądały obchody. Co zaproponował prezydent Gdańska? WIDEO I ZDJĘCIA

77. rocznica na Westerplatte. Jak wyglądały obchody. Co zaproponował prezydent Gdańska? WIDEO I ZDJĘCIA

W uroczystościach pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża udział wzięli m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystości zakończyły się kilka minut po godz. 6.00 rano. Wieczorem odbędzie się bezpłatny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych.
01.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dziś mija 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie rozpoczęły się o godz. 4:45, czyli dokładnie o porze, w której 1 września 1939 roku z pancernika Schleswig-Holstein nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte.

W uroczystościach wzięłi udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, samorządowcy, posłowie, kombatanci, żołnierze, mieszkańcy Gdańska. 

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęło przemówienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który mówił m.in.: 

- Przed siedemdziesięciu siedmiu laty właśnie w tym miejscu o świcie rozpoczęła się Druga Wojna Światowa. Żołnierze polskiej placówki wojskowej na Westerplatte podjęli walkę przeciwko agresji hitlerowskich Niemiec. Przez siedem dni walczyli w osamotnieniu, świadomi militarnej przewagi wroga. Bronili się w poczuciu głębokiej powinności i honoru, choć nie mogli odwrócić losów tamtej bitwy ani tamtej wojny. Walczyli więc w imię wartości. (...) Dziś to właśnie na nas spada odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość, lata wojny i okupacji, zostanie zapamiętana. Bowiem szansę ocalenia ma tylko to, co żyje w pamięci ludzi i narodów. Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które właśnie powstaje w Gdańsku."
 

CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIA PREZYDENTA ADAMOWICZA 

Panie Prezydencie,

Pani Premier,

Panie Marszałku Senatu,

Panie i Panowie Ministrowie,

Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie,

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie

Kombatanci,

Żołnierze – spadkobiercy tradycji oręża polskiego,

Droga młodzieży

Drodzy gdańszczanie.

Przed siedemdziesięciu siedmiu laty właśnie w tym miejscu o świcie rozpoczęła się Druga Wojna Światowa. Żołnierze polskiej placówki wojskowej na Westerplatte podjęli walkę przeciwko agresji hitlerowskich Niemiec. Przez siedem dni walczyli w osamotnieniu, świadomi militarnej przewagi wroga.

Bronili się w poczuciu głębokiej powinności i honoru, choć nie mogli odwrócić losów tamtej bitwy ani tamtej wojny. Walczyli więc w imię wartości.

Dzisiaj, jak co roku, spotykamy się by uczcić ich heroizm i poświęcenie, ich wierność. Chylimy nisko głowy na znak pamięci o bohaterstwie polskiego żołnierza, walczącego tu i na wszystkich frontach Drugiej Wojny Światowej.

Oddajemy hołd naszym poległym i zamordowanym; tym, którzy zginęli z bronią w ręku i tym, których zamordowano w obozach hitlerowskich i łagrach sowieckich. Ofiarom żołnierskim i cywilnym. Wszystkim ofiarom tej największej z wojen.

Cześć ich pamięci!

Tu, na Westerplatte Zginęło piętnastu obrońców. Ale podczas całej wojny zginęło ponad siedemdziesiąt milionów ludzi. To właśnie tym, którzy w tej wojnie stracili życie oddajemy dziś pokłon i hołd.

Ci, którzy tę straszną wojnę przeżyli mogli powtórzyć słowa wybitnego polskiego poety Tadeusza Różewicza;

„ocalałem

prowadzony na rzeź”.

Na naszych oczach w sposób nieuchronny odchodzą ostatni uczestnicy Drugiej Wojny Światowej. Żywa pamięć świadków przechodzi w strefę cienia, staje się częścią naszego dziedzictwa.

Dziś to właśnie na nas spada odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość, lata wojny i okupacji, zostanie zapamiętana. Bowiem szansę ocalenia ma tylko to, co żyje w pamięci ludzi i narodów.

Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które właśnie powstaje w Gdańsku.

Losy Muzeum śledzę z uwagą od lat, od samego początku. Teraz zbliża się moment, kiedy gmach muzealny, jak i jego wystawa główna będą gotowe na przyjęcie pierwszych gości.

Panie Prezydencie!

Jestem głęboko przekonany, że moment ten będzie wielką szansą, by przedstawić Europie i światu polskie spojrzenie na Drugą Wojnę Światową. A dla nas jako wspólnoty narodowej – niepowtarzalną okazją do przywołania dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków i nadaje głęboki sens naszej historii.

Dlatego Panie Prezydencie, zwracam się do Pana z propozycją zorganizowania w przyszłym roku w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie Drugiej Wojny Światowej. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości byłoby oficjalne otwarcie naszego Muzeum Drugiej Wojny Światowej.

Wiem, że kwestie związane z polityką historyczną są Panu, Panie Prezydencie, bardzo bliskie. Liczę więc na Pańskie zrozumienie.

Panie Prezydencie – Gdańsk liczy na Pana!

Na koniec powiem o czymś, co bardzo leży mi sercu.

Moi Drodzy!

Spotykamy się tu o świcie 1 września od wielu lat. Od roku 1999. Każdego wrześniowego ranka podczas tych uroczystości towarzyszą nam harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. To piękna tradycja.

Dziękuję Wam za to.



Głos zabrał także prezydent RP Andrzej Duda. - Gdańsk jest, patrząc z dzisiejszej perspektywy, wielkim symbolem. To tu właśnie nastąpiła swoista pętla, odebrania nam wolności w 1939 roku przez wojnę, która tu, na Westerplatte, się zaczęła, i jej powrotu przez wielki polski ruch Solidarności w sierpniu 1980 roku. 


ZOBACZ WIDEO Z PRZEMÓWIENIA PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA I PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Modlitwę za poległych wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Potem były także apel poległych, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała Hymn do Bałtyku. Uroczystości na Westerplatte zakończyła ceremonia składania wieńców. 


ZOBACZ NASZ FILM Z UROCZYSTOŚCI NA WESTERPLATTE 


 

Wieniec składają prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek wraz z posłami.
 

Wieniec składa prezydent RP Andrzej Duda.
 

ZOBACZ WIDEO Z CAŁEJ UROCZYSTOŚĆ SKŁADANIA WIEŃCÓW
 

Modlitwę za poległych wygłosił Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. 

W programie były także: 

  • Apel Poległych
  • odegranie Hymnu do Bałtyku przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
  • złożenie meldunku Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej o zakończeniu pierwszej części uroczystości
  • Ceremonia złożenia wieńców

O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. 


SPRAWDŹ PLAN INNYCH UROCZYSTOŚCI W 77. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przemówienie wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. - Gdańsk jest wielkim symbolem. To tu nastąpiła wielka pętla. To tutaj w 1939 roku odebrano nam wolność. To tutaj 31 sierpnia 1980 roku tę wolność odzyskano (...)  
 

 

Gości przywitał gospodarz uroczystości Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Na uroczysości przybyli prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
 



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas