Uroczystości z okazji rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy rozpoczęły się o godz. 10.45 na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich przy placu Zebrań Ludowych, później przeniosły się pod pomnik Tym, Co za Polskość Gdańska. W obu miejscach przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich oraz konsulowie generalni i honorowi akredytowani w Gdańsku złożyli wieńce.
Następnie, w samo południe, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na Dwór Artusa. Symbolicznego aktu dokonali żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Komendy Portu Wojennego Gdyni, która przedefilowała wcześniej przez ul. Długą z towarzyszeniem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
- 71 lat temu, 31 marca 1945 roku, twierdza Gdańsk została zdobyta - przypomniał w swoim wystąpieniu Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Dzień wcześniej dekretem Rady Ministrów utworzono województwo gdańskie. To właśnie tu, na Dworze Artusa, po raz pierwszy po latach okupacji zawieszono biało-czerwony sztandar. Na ulicach trwały jeszcze walki, ale symbol polskości, oczekiwany od lat, był już obecny na swoim miejscu.
Bogdan Oleszek zaznaczył, że radość uczestników tamtych wydarzeń z powrotu do Gdańska do Macierzy nie była jednoznaczna: - Przeplatała się z bólem po stracie najbliższych, stracie dobytku, często podeptanej godności.
Wspomniał również o późniejszych ważnych etapach w historii miasta: - To tutaj rozpoczęły się ruchy wolnościowe 1970 i 1980 roku, które na zawsze zmieniły kształt naszego kraju i współczesnej Europy, uruchamiając ewolucyjną drogę do wolności wielu narodów.
Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podkreślił: - Wojna to nie Hitler, Stalin, Assad czy Putin. Wojna to ból matki żołnierza radzieckiego rzuconego na front bez możliwości powrotu, to tragedia kobiet w wyzwolonym Gdańsku, strach dziecka pozostającego w pułapce Aleppo i niewinnych ofiar, które zginęły w zamachu na lotnisku w sercu Europy - mówił. - Doświadczając takiej perspektywy wojny w Gdańsku, perspektywy nieszczęść zwykłych ludzi, musimy w tym miejscu wciąż powtarzać: „Nigdy więcej wojny!”.
Na zakończenie obchodów odbył się pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Odegrany został również „Hymnu do Bałtyku”.
W uroczystości wzięli udział uczniowie (poczty sztandarowe) z gdańskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr VII, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Łączności, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej nr 47 i Szkoły Podstawowej nr 57.
Tradycyjnie, coroczne obchody jubileuszu powrotu Gdańska do Macierzy zorganizowała Rada Miasta Gdańska.