GDAŃSKIE OBIEKTY NOCLEGOWE

Prezydent Miasta Gdańska prowadzi ewidencję „innych obiektów świadczących usługi hotelarskie” (np. apartamentów, domków turystycznych, kwater, pokoi, ośrodków wypoczynkowych, domów studenckich, hosteli, mieszkań wynajmowanych na doby).

Każdy obiekt przed rozpoczęciem działalności musi zostać zgłoszony przez przedsiębiorcę do ewidencji. Dlatego, aby uprościć i ułatwić zgłaszanie, uruchomiliśmy portal umożliwiający rejestrację obiektów elektronicznie, bez konieczności odwiedzania urzędu.

Fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Dla turysty

Zanim zarezerwujesz nocleg - sprawdź czy obiekt naprawdę istnieje

Teraz każdy może sprawdzić, czy obiekt świadczący usługi hotelarskie położony na terenie Gdańska jest prowadzony legalnie i został zarejestrowany w ewidencji „innych obiektów świadczących usługi hotelarskie”. Można to zrobić w zakładce Mapa obiektów lub Lista obiektów noclegowych. Wystarczy wpisać nazwę lub adres interesującego nas obiektu.

Uwaga! Na portalu dostępne są wyłącznie informacje o zarejestrowanych „innych obiektach świadczących usługi hotelarskie” w Gdańsku, których właściciele wyrazili zgodę na upublicznienie danych o obiekcie.  Jeżeli nie znalazłeś obiektu na naszej stronie, a chcesz sprawdzić czy jest on zarejestrowany – wyślij zapytanie na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.  Szybko udzielimy Ci odpowiedzi.

Jeśli chcesz sprawdzić kategoryzowany hotel w Gdańsku - przejdź do Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich (CWOH), gdyż takie obiekty mają odrębną ewidencję.

Jeżeli na stronie internetowej obiektu lub będąc w obiekcie zobaczysz wizytówkę z herbem Gdańska, potwierdzającą zarejestrowanie obiektu, możesz sprawdzić jej autentyczność - korzystając z kodu QR.


Dla gospodarzy obiektów noclegowych

Prosty sposób zgłaszania obiektów do ewidencji – wystarczy wypełnić wniosek na portalu, a następnie, po podpisaniu podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym, przesłać elektronicznie do urzędu. Jeśli przedsiębiorca nie może podpisać wniosku elektronicznie, wówczas ma możliwość pobrania i wydrukowania, a następnie może taki wniosek złożyć w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w wersji papierowej.

Wizytówka obiektu – każdy zarejestrowany obiekt otrzyma elektroniczną wizytówkę obiektu z numerem ewidencyjnym, którą może zamieścić na swojej stronie internetowej lub po wydrukowaniu w obiekcie. Turysta natomiast może zweryfikować jej autentyczność dzięki udostępnionemu kodowi QR. Ponadto jeżeli przedsiębiorca wyrazi zgodę, informacje o jego obiekcie będą dostępne na portalu wraz z lokalizacją na mapie.

Sprawdź aktualność danych obiektu – jeżeli zarejestrowałeś swój obiekt noclegowy już wcześniej, sprawdź czy wszystkie udostępnione przez nas informacje są nadal aktualne: znajdź w wyszukiwarce swój obiekt. Jeśli chcesz zaktualizować dane wyślij zgłoszenie.

Pytania i odpowiedzi

Dla turystów

Przedsiębiorca zgłaszając obiekt do ewidencji składa oświadczenie, że obiekt spełnia wymagania budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe oraz minimalne wymagania co do wyposażenia dla innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Napisz do nas na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.

Napisz do nas na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.

Napisz do nas na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.

Zgłoszenie do ewidencji innych obiektów hotelarskich dokonywane jest na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca obowiązany jest zgłosić obiekt noclegowy do ewidencji przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich. Na portalu są prezentowane obiekty niekategoryzowane, których właściciele wyrazili zgodę na publikację. Jeśli nie znalazłeś obiektu na portalu, wyślij do nas zapytanie na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.

Dla właściciela obiektu

Wniosek o wpis do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie na terenie
Gminy Gdańsk można złożyć:

  • elektronicznie poprzez stronę www.obiektynoclegowe.gdansk.gda.pl
  • osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej
  • przez pełnomocnika (wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa na piśmie, w zwykłej formie, które upoważnia do dokonywania określonych czynności w Twoim imieniu)
  • wysłać pocztą.

Przedsiębiorca zgłasza do ewidencji innych obiektów hotelarskich informację o zaprzestaniu świadczenia usług hotelarskich w obiekcie drogą elektroniczną, osobiście lub listownie.

Stosownie do przepisów kodeksu wykroczeń – karze ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto: wbrew obowiązkowi świadczy usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji.

Jeśli zgłosiłeś swój obiekt do ewidencji, a nie jest on ujęty na Liście obiektów i Mapie obiektów, to należy wypełnić wniosek, w którym wyrazisz zgodę na opublikowanie danych o obiekcie na naszym portalu. Możesz również wysłać do nas zapytanie na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego adres.

Jeśli wyraziłeś zgodę na opublikowanie danych o obiekcie na naszym portalu, to wystarczy, że wyszukasz swój obiekt i w szczegółach obiektu sprawdzisz dane. Jeśli nie, wyślij zapytanie na adres: kontakt@gdansk.gda.pl podając nazwę obiektu oraz jego
adres.

Tak, przedsiębiorca świadczący usługi hotelarskie zgłasza do ewidencji innych obiektów hotelarskich informacje o:

  • zmianie działalności sezonowej na stałą lub stałej na sezonową;
  • zmianie liczby miejsc noclegowych lub liczby jednostek mieszkalnych;
  • zmianie numeru telefonu, faksu, adresu poczty elektronicznej oraz adresu strony internetowej.

W celu zgłoszenia zmian, wypełnij na naszym portalu wniosek o zmianę wpisu w ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie.

Tak, przedsiębiorca świadczący usługi hotelarskie zgłasza do ewidencji innych obiektów hotelarskich informacje zaprzestaniu świadczenia usług hotelarskich.

Zgłoszenie obiektu do ewidencji jest obowiązkiem. Prezydent Miasta Gdańska prowadzi ewidencję innych obiektów świadczących usługi hotelarskie (tzw. niekategoryzowanych, czyli innych niż: hotele, motele, pensjonaty, kempingi (campingi), domy wycieczkowe,
schroniska młodzieżowe lub schroniska), a każdy obiekt przed rozpoczęciem działalności musi zostać zgłoszony przez przedsiębiorcę do ewidencji. Zgłoszenie do ewidencji dokonywane jest na wniosek przedsiębiorcy.

Wystarczy wypełnić wniosek o wpis do ewidencji innych obiektów hotelarskich na portalu, a następnie po podpisaniu profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym przesłać elektronicznie do urzędu. Jeśli ktoś nie może podpisać wniosku elektronicznie,
wówczas ma możliwość pobrania, wydrukowania, a następnie może taki wniosek złożyć w urzędzie w wersji papierowej. Szczegółowa procedura zgłoszenia obiektu do ewidencji umieszczona jest na stronie gdansk.pl.

Wniosek o wpis do ewidencji należy złożyć przed rozpoczęciem świadczenia usług noclegowych. Jeśli przyjmujesz już gości, zarejestruj swój obiekt tak szybko, jak to możliwe. Stosownie do przepisów kodeksu wykroczeń – karze ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto: wbrew obowiązkowi świadczy usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem i planujesz świadczyć usługi hotelarskie w obiekcie, który nie jest obiektem hotelarskim lub prowadzić gospodarstwo agroturystyczne na terenie Miasta Gdańska musisz zgłosić obiekt do ewidencji prowadzonej Prezydenta Miasta. W zgłoszeniu określ sezonowy charakter świadczonych usług.

Osoby świadczące usługi w zakresie pobytu i zakwaterowania są zobowiązane do pobierania opłaty miejscowej (jako inkasenci opłaty miejscowej) od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w mieście Gdańsku w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Szczegółowe informacje dotyczące pobierania opłaty miejscowej można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Właściciele nieruchomości związanych ze świadczeniem usług hotelarskich, usług pobytu i zakwaterowania (w tym tzw. najem krótkoterminowy), obowiązani są do zgłoszenia tych nieruchomości do opodatkowania podatkiem od nieruchomości według stawek
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje dotyczące podatku od nieruchomości można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Każdy zarejestrowany obiekt otrzyma od nas drogą elektroniczną wizytówkę obiektu, którą może zamieścić na swojej stronie internetowej lub wewnątrz lokalu. Turysta natomiast może zweryfikować jego autentyczność dzięki udostępnionemu kodowi QR.
Ponadto każdy obiekt, którego właściciel wyrazi zgodę na upublicznienie informacji będzie posiadał na portalu swoją wizytówkę określającą podstawowe informacje o obiekcie wraz z jego lokalizacją.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz świadczyć usługi hotelarskie w obiekcie, który nie jest obiektem hotelarskim na terenie Miasta Gdańska to musisz zgłosić ten obiekt do ewidencji prowadzonej Prezydenta Miasta. Organ rejestrowy poinformuje właściciela nieruchomości, że jego adres został wpisany do ewidencji.

Tak.

Kontakt

Wydział Spraw Obywatelskich Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej

ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk
telefon: 58 52 44 500